KOLAGEN - O CZYM POWINNIŚMY WIEDZIEĆ
KOLAGEN - O CZYM POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

To powinniście wiedzieć o kolagenieKolagen nie jest panaceum na wszystko.

Zasłyszane rewelacje na temat właściwości kolagenu mogą rzeczywiście wywołać zainteresowanie. Nie należy jednak bezgranicznie ufać wszystkim tym informacjom i oczekiwać nadzwyczajnych efektów wynikających z zastosowania kolagenu. Owszem, ma on bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm, jednak nie może czynić cudów. Kolagen może tylko wspomagać pracę komórek budujących ludzkie tkanki. Stosowanie rybiego białka może w znaczny sposób poprawiać kondycję tkanek, przede wszystkim skóry, włosów i paznokci, a także kości, ścięgien, stawów i mięśni, jednak jest to uwarunkowane indywidualnymi możliwościami organizmu, systematycznością stosowania oraz wieloma innymi czynnikami. Głównym zastosowaniem kolagenu jest pielęgnacja skóry. Wynika to z faktu, że naturalnie kolagen stanowi ok. 70% masy białek budujących skórę. Tworzone przez fibroblasty włókna kolagenowe odpowiadają przede wszystkim za jej elastyczność i wytrzymałość, a jej osłabienie wynika z zaburzeń produkcji kolagenu w organizmie. Podobnie sytuacja wygląda z wytrzymałością włosów i paznokci, a także z elastycznością ścięgien, mięśni i kości.

Prawidłowe funkcjonowanie fibroblastów może być kontrolowane poprzez ich stymulowanie za pomocą aktywnego kolagenu rybiego. Czyste białko rybie ma zdolność aktywnego oddziaływania na ludzkie komórki, natomiast cała regeneracja tkanek i produkcja kolagenu zależy już tylko i wyłącznie od pobudzanych fibroblastów.


Nie każdy kolagen jest skuteczny.

Kosmetyki z zawartością kolagenu można dziś już kupić praktycznie wszędzie. Trzeba jednak zauważyć, że nie zawsze jest to takie samo, aktywne białko. Nie można dać się zmylić niskim cenom i dobrze zorganizowanej kampanii reklamowej. Każda firma kosmetyczna na świecie próbuje zarobić na wyjątkowych właściwościach kolagenu, jednak nie każda firma oferuje skuteczny produkt najwyższej jakości.
Często nazwa „collagen” w składzie kosmetyków może mylić. Nie zawsze jest to bowiem aktywne, rybie białko. Kolagen w kosmetologii i w medycynie stosowany był już od dawna. Było to jednak białko bydlęce, które nie wyróżniało się aktywnością biologiczną i przez ludzki organizm traktowane było raczej jako obca substancja. Wielu producentów nadal oferuje kosmetyki z bydlęcym kolagenem, który jest w rzeczywistości zwykłą żelatyną. Środki oparte na bydlęcym białku nie tylko nie posiadają takiej skuteczności, jak rybie białko, ale mogą uczulać i wywoływać efekty uboczne. Rybi kolagen to w pełni naturalny produkt o właściwościach hipoalergicznych.


Niedobór kolagenu powstaje po 25. roku życia.

Stosowanie preparatów kolagenowych ma na celu uzupełnienie niedoborów białka w organizmie. To właśnie te niedobory są bowiem przyczyną powstawania objawów starzenia się człowieka. Niedostateczna ilość białka powoduje powstawanie zmarszczek, matowienie włosów i paznokci, pogorszenie stanu kości, osłabienie stawów i mięśni oraz wiele innych niepożądanych zmian. Nie oznacza to jednak, że jak najwcześniejsze stosowanie kolagenu pozwoli zapobiec starzeniu.
Niedobory kolagenu w organizmie pogłębiają się przez całe życie. Są wynikiem zaburzeń funkcjonowania fibroblastów, których zadaniem jest produkcja białek. Zaburzenia te są wywołane poprzez destrukcyjne działanie wolnych rodników, które niszczą białka. Niedostateczna ilość kolagenu w organizmie pojawia się jednak dopiero w trzeciej dekadzie życia, dlatego nie ma sensu wcześniejsze stosowanie kosmetyków odmładzających.
Poniżej 25. roku bardziej przydatna może się okazać odpowiednia dieta zapewniająca prawidłowe odżywienie oraz zdrowy tryb życia, który uchroni przed przedwczesnym starzeniem się organizmu.


Kolagen bez witaminy C nie jest nic warty.

Stosowanie kolagenu nie przyniesie żadnego efektu, jeśli w organizmie występuje także niedobór witaminy C. Sprawne wytwarzanie kolagenu w organizmie dokonuje się tylko i wyłącznie z udziałem odpowiedniej ilości witaminy C. Trzeba zauważyć, że człowiek nie wytwarza i nie magazynuje witaminy C, dlatego powinna ona być regularnie dostarczana z codziennym pożywieniem. Ewentualne braki powinny być zastępowane suplementami.


Rybi kolagen nie zastępuje kolagenu ludzkiego.

Choć rybi kolagen charakteryzuje się aktywnością biologiczną, to nie polega ona na bezpośrednim uzupełnianiu powstających niedoborów kolagenu w organizmie. Preparaty kolagenowe mają zdolność głębokiego wnikania w skórę i intensywnego działania na struktury kolagenowe, pobudzając fibroblasty do zwiększenia ilości produkowanych białek. Tak więc rybi kolagen tylko wspomaga produkcję białka w organizmie, a nie uzupełnia go.


Kolagen pomaga tam, gdzie są niedobory.

Rybi kolagen wyróżnia się bardzo szerokim zastosowaniem. Pozytywny wpływ aktywnego białka obserwuje się w tych obszarach życia człowieka, w których najbardziej daje o sobie znać brak kolagenu. Właśnie dlatego najczęściej stosowane są żele odmładzające, zwiększające elastyczność skóry i zmniejszające zmarszczki. Ponadto kolagen chroni przed powstawaniem rozstępów i cellulitu. Wspomaganie regeneracji komórek skóry sprzyja także usuwaniu blizn, nawet tak poważnych, jak blizny pooparzeniowe. Wykorzystywany jest także do wspomagania leczenia różnego rodzaju zmian skórnych, takich jak trądzik młodzieńczy, czy trądzik różowaty.
Braki kolagenu dają o sobie znać także w inny sposób, niż pogorszenie stanu skóry. Mogą one bowiem zmniejszać elastyczność kości, ścięgien i mięśni, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia urazów. Kolagen ma także wpływ na ilość produkowanej mazi stawowej, zmniejszającej tarcie wewnątrz stawów, a jego niedobór może powodować ból i powstawanie zwyrodnień stawów.


Rybi kolagen wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Wyjątkowa struktura i właściwości rybiego kolagenu wymagają zapewnienia specjalnych warunków przechowywania. Najważniejsza w miejscu przechowywania kolagenu jest temperatura. Zbyt wysoka lub zbyt niska może zupełnie zniszczyć strukturę potrójnej helisy, przez co kolagen traci swą aktywność biologiczną. Najszerszy zakres temperatur posiada obecnie Kolagen Naturalny oferowany przez firmę Colway. Bezpiecznie można go przechowywać w temperaturze od 5°C do 28°C.
Specjalne wymagania dotyczące przechowywania kolagenu nie obowiązują w przypadku kolagenu w kapsułkach Colvita. Warunkiem przechowywania liofilizatu białka przez lata jest jedynie suche otoczenie, niesprzyjające rozwojowi pleśni.

Colvita to nie tylko kolagen, ale też algi i witamina E.

Kapsułki kolagenowe Colvita to wyjątkowy nutrikosmetyk oparty głównie na rybim kolagenie. Aktywne białko to jednak nie wszystko, gdyż kapsułki Colvita to bogaty suplement diety, zawierający ponadto wyciąg z alg morskich i naturalną witaminę E.
Algi morskie są obecnie najbardziej wartościowym, naturalnym źródłem pożywienia roślinnego znanym człowiekowi. Algi zawierają niewyobrażalnie więcej wartości odżywczych, niż jakakolwiek inna roślina. Jest to bogate źródło witaminy C, żelaza, wapnia, białka, manganu, magnezu, potasu, selenu, fosforu, chromu, cynku, jodu, witamin A, B, E i K, a także węglowodanów, błonnika, polisacharydów, aminokwasów, karotenu, polifenoli, fitosteroli, ubichinonu (koenzym Q-10) i wielu enzymów. Wyciąg z alg morskich to doskonały środek ujędrniający skórę, rozjaśniający rozstępy i redukujący cellulit. Ponadto algi są lekkostrawne, łatwo przyswajalne, a ich skład mineralny przypomina skład ludzkich płynów ustrojowych.
Witamina E jest jednym z najpopularniejszych antyutleniaczy. Dzięki niej Colvita chroni organizm przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Te bardzo szkodliwe cząsteczki tlenu potrafią niszczyć prawie wszystkie składniki tkanek budujących ciało człowieka. Wchodząc w reakcje z wolnymi rodnikami witamina E neutralizuje je i przekształca w obojętne substancje. Jako takie zostają wydalone z organizmu wraz z moczem.


Czy warto się suplementować?

Suplementy diety to nie doraźne lekarstwa, lecz żywność zawierająca kwintesencję tego, co najwartościowsze w poszczególnych produktach. Nie zastępują diety, lecz utracone wartości odżywcze pokarmów. Im mniej urozmaicony jadłospis, im więcej spożywanych produktów przetworzonych, im więcej nieregularnych posiłków, stresu i używek, tym bardziej uzasadniona jest suplementacja.
W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment gdy suplementacja kolagenu i innych wartości odżywczych staje się niezbędna. Powstawanie niedoborów kolagenu w organizmie jest zjawiskiem całkiem naturalnym i jest elementem ściśle związanym z procesem starzenia. Można jednak z tym walczyć i utrzymywać organizm w dobrej kondycji przez dłuższy czas.
Colvita jako liofilizat kolagenu rybiego zawiera wszystkie aminokwasy występujące w kolagenie. Składniki Colvity nie zostały dobrane przypadkowo. Prace nad synergicznością jej składników trwały blisko rok, a w wyniku powstał innowacyjny środek, najbardziej trafiony suplement diety ostatnich lat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl