KOLAGEN NA ROZSTĘPY
KOLAGEN NA ROZSTĘPY

Wbrew powszechnej opinii, powstawanie rozstępów nie jest tylko związane z nadmiernym rozciąganiem skóry. Rozstępy zwane także - striae distensae są w dużej mierze rezultatem wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. Jest to hormon wydzielany przez nadnercza. Jego ilość wzrasta w okresie ciąży, dojrzewania, otyłości, wzrostu wagi.

W okresie ciąży również wzrost poziomu estrogenów przyczynia się w pewnym stopniu do zwiększenia możliwości pojawienia się rozstępów. Ponieważ tabletki hormonalne mają także wpływ na żeńskie hormony płciowe, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, iż mogą być jednym z czynników sprzyjających rozstępom.

Na tworzenie się rozstępów ma również wpływ używanie regularnie i przez dłuższy okres czasu leków steroidowych, a to dlatego, że przyczyniają się one m.in. do ścieńczenia naskórka, zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz degradacji już istniejących włókien kolagenowych. A jak się za chwilę przekonamy, tworzenie się rozstępów jest związane z nieprawidłową syntezą kolagenu w skórze.

Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze (witaminy, mikro- i makroelementy) dieta, to także jedna z przyczyn powstawania rozstępów. Dużą rolę odgrywa tu zwłaszcza niedostateczna ilość cynku. Dlatego kobiety często będące na dietach niskokalorycznych mogą mieć skłonności do rozstępów.

I wreszcie kolejną istotną przyczyną, na którą nie mamy wpływu są nasze skłonności genetyczne. W związku z tym, istnieje prawdopodobieństwo, iż jeśli u matki podczas ciąży pojawiły się rozstępy, to mogą (ale nie muszą) pojawić się one również u jej córki.

W jaki sposób powstają rozstępy?

Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to białka, mające postać włókienkowatą, które tworzą uporządkowaną sieć, nadając skórze elastyczność, jędrność, sprężystość i odpowiednie napięcie. Prawidłowo zbudowane włókno kolagenu odznacza się niesamowitą wytrzymałością na rozciąganie. Trzeba użyć obciążenia co najmniej 10 kg, aby zerwać włókno kolagenowe o średnicy 1mm (1).

Upośledzone - m.in. z powodu zwiększonego poziomu kortyzolu we krwi - fibroblasty, zaczynają produkować zmienione włókna kolagenu i elastyny, które stają się bardziej kruche i mniej podatne na rozciąganie. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry jak to ma miejsce np. w czasie ciąży, z powodu kruchości włókien dochodzi do zrywania tej regularnej sieci, czego efektem są właśnie rozstępy. Ponieważ jednocześnie dochodzi także do rozcieńczenia warstwy naskórka, stają się one bardziej widoczne.

Rozstępy to wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na pośladkach, brzuchu, udach, piersiach. Wyróżniamy dwie fazy tworzenia się rozstępów.

W fazie I - zapalnej mają one postać czerwonych pasm (striae rubra). Na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć.

W fazie II - zanikowej, następuje pozorna regeneracja rozstępów. Czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu.
Dzieje się tak dlatego, iż zmienione włókna kolagenu oraz cieniutkie włókna elastyny starają się jak gdyby zregenerować zerwaną sieć. Jednak nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed nastąpienia ubytku. W rezultacie na skórze pozostają widoczne białe prążki (striae distensae alba), wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów starszych, będących już w fazie zanikowej może nieco polepszyć stan skóry, ale nie ma już możliwości zlikwidowania ich w 100%.

Osoby skłonne do rozstępów

  • ludzie otyli,
  • nastolatki w okresie dojrzewania,
  • kobiety w okresie ciąży, menopauzy,
  • kulturyści,
  • osoby o częstych wahaniach wagi (także podczas nagłego spadku masy ciała można nabawić się rozstępów!!),
  • osoby będące wielokrotnie na dietach niskokalorycznych,
  • osoby przyjmujące leki steroidowe,
  • osoby z predyspozycjami genetycznymi.


Rozstępy mogą pojawiać się zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, u osób otyłych i szczupłych, starszych, jak i u nastolatek w okresie dojrzewania. Problem ten dotyczy w mniejszym lub większym stopniu niemal 90% kobiet w ciąży.

Niedobory kolagenu przyczyną rozstępów

Niedobór kolagenu wiąże się z powstawaniem rozstępów. Warto zacząć od tego, że prążki są wynikiem nadmiernego i gwałtownego rozciągania skóry pod wpływem różnych czynników. Najczęściej rozstępy atakują kobiety w ciąży, osoby ćwiczące na siłowni, których celem jest szybki przyrost masy mięśniowej, szybkie przybieranie na wadze i… – uwaga – drastyczny spadek masy ciała.
Rozstępy są wynikiem zrywania włókien kolagenowych, które zapewniają skórze wytrzymałość i nadają zdolność do powracania do poprzednich kształtów na skutek rozciągania. Nie jest to możliwe gdy w naszym organizmie wydziela się zbyt duża ilość kortyzolu. Jest on uważany za hormon wzrostu, który negatywnie wpływa na fibroblasty, a tym samym i na kondycję naszej skóry.

Czy możemy przeciwdziałać tworzeniu się rozstępów?

Uzupełnij kolagen stosując go zewnętrznie

Jeżeli chcemy pozbyć się rozstępów albo – jeżeli mamy taką możliwość – im zapobiec, warto dostarczyć naszej skórze kolagen z zewnątrz. Dostępny Kolagen jest pod postacią żelu. Przeznaczony jest specjalnie do do stosowania zewnętrznego na skórę ciała w szczególności w miejscach narażonych na powstawanie rozstępów czyli okolice brzucha, ud i pośladek.

Dobrze sprawdzi się kolagen w kapsułkach COLVITA. Dzięki kapsułce łatwej do połknięcia kolagen w formie liofilizatu trafia do żołądka. W rezultacie nasz organizm dość szybko otrzymuje sporą dawkę tego włókna białkowego.

W przypadku rozstępów najlepiej jednak sięgnąć po Kolagen SILVER. Jeżeli nasza skóra zostanie odpowiednio przygotowana, wówczas jego wchłanianie jest wysokie, a sam specyfik przyniesie oczekiwany rezultat.

Kolagen, niezależnie od tego, w jakiej postaci zostanie przyjęty, przyczynia się do wiązania włókien w skórze. Można więc powiedzieć, że uodparnia ją na rozciąganie. Nadaje skórze także elastyczność oraz jędrność. Dzięki czemu pękanie kolejnych włókien jest utrudnione. Kolagen dostarczony z zewnątrz przyczynia się także do stymulowania skóry do zwiększenia samodzielnej produkcji kolagenu.

Czy to działa?

Kolagen jest niezwykle pomocny w walce z rozstępami. A to dlatego, że wzmacnia skórę, regeneruje ją i dodatkowo chroni przed kolejnym atakiem rozstępów. Jednak ponieważ przyczyną tworzenia się rozstępów są także zmiany hormonalne i skłonności genetyczne dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiec.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl