Kobieta - pielęgnacja urody - włosy i paznokcie
Przejdź do następnego działu o pielęgnacji Pielęgnacja twarzy Pielęgnacja ciała kobiety

Pielęgnacja włosów kobiety

Każda kobieta chciałaby, aby jej włosy były nie tylko zdrowe i zadbane, ale również, aby były pełne blasku. Aby im to zapewnić należy stosować się do kilku zasad. Bardzo często bowiem okazuje się, że nie tylko nieodpowiednio swoje włosy pielęgnujemy, ale również źle odżywiamy.

Na nasze włosy ma wpływ wiele czynników i każdy z nich tak naprawdę może spowodować, że nasze włosy stracą swój naturalny blask, będą matowe i nie będą wyglądały na zdrowe.

Włosy podstawą urody kobiety

Marzenia o pięknej fryzurze wcale nie tak trudno spełnić. Możesz efektownie wyglądać, nawet jeśli włosy uparcie nie chcą cię słuchać. Najwięcej problemów dostarczają zazwyczaj włosy zbyt sztywne, zbyt cienkie i za mocno skręcone. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Cienkie i delikatne

Takie włosy mają najczęściej blondynki. Choć wydaje się, że ich pielęgnacja i czesanie nie powinny stwarzać problemów, w praktyce jednak nie jest to takie proste. Wprawdzie cienkie włosy zaraz po umyciu i ułożeniu wyglądają efektownie, jednak fryzura szybko opada, jest płaska i bez życia. Niekiedy też włosy szybko się przetłuszczają. Nawet jeśli cienkich włosów jest dużo, wcale tego nie widać. Dlatego warto się postarać, by chociaż optycznie było ich więcej.

Jak strzyc

Włosy delikatne najkorzystniej wyglądają wtedy, gdy są średniej długości, mniej więcej do połowy szyi. Powinny być gładkie, proste, jednej długości i najlepiej w jednym kolorze - to im optycznie doda objętości. Można też związać je z tyłu w koński ogon albo upiąć w zgrabny kok. Lepiej natomiast zrezygnować z tapirowania, bo przy cienkich włosach daje to sztuczny efekt. Cienkie włosy można również ostrzyc krótko, ale wówczas trzeba je tak wycieniować, by dały się podnieść i wymodelować. Świetnie wyglądają postawione na jeża albo po prostu podniesione na szczotkę. Nie mogą natomiast przylegać do głowy, bo wtedy wyglądają, jakby ich było bardzo mało.

Jak pielęgnować

Cienkie włosy trzeba myć często, bo świeżo umyte są bardziej puszyste. Najlepiej służą im szampony wzmacniające do częstego mycia albo zwiększające objętość. Korzystnie działają też odżywki typu "włos w płynie". Trzeba natomiast unikać odżywek bez spłukiwania i szamponów typu 2 w 1. Jeżeli włosy są przesuszone, bogate odżywki nakładamy tylko od połowy ich długości.

Jak układać

Najprostszy sposób na to, by zwiększyć objętość włosów, to suszenie ich z głową pochyloną do dołu. Niezłym rozwiązaniem jest również stosowanie pianki zwiększającej objętość. Nakładamy ją u nasady włosów, bo tam ma zadziałać. Po wysuszeniu włosy rzeczywiście są podniesione i robią wrażenie gęstszych. Cienkie włosy najlepiej modelować grubą okrągłą szczotką. Można też nakręcić je na wałki lub na papiloty. Jeśli końcówki się "puszą", przywołujemy je do porządku kremem dyscyplinującym lub specjalnym preparatem do końcówek. Lepiej nie używać w tym celu ciężkiego żelu lub wosku, bo poskleja włosy i sprawi, że szybko się przetłuszczą. Na koniec modelowania można natomiast spryskać fryzurę lakierem, ale nie mocnym, tylko lekkim, przeznaczonym do włosów cienkich i delikatnych.

Grube i sztywne

Są najczęściej gęste i trudno z nich ułożyć sensowną fryzurę, bo są proste jak druty. Podniesione na szczotce po krótkim czasie opadają i fryzura robi się płaska. Nie ma więc co marzyć o uczesaniu bardziej skomplikowanym niż kucyk, ale i on wygląda nie najlepiej, bo włosy są sztywne i się nie układają. Czy da się nad nimi zapanować? Owszem, ale przedtem trzeba je przede wszystkim zmiękczyć, a po ułożeniu fryzury bardzo mocno ją utrwalić. To właśnie dla takich włosów stworzono kosmetyki supermocne i megamocne: woski, żele, gumy, lakiery - z dużą ilością polimerów, które elastycznie usztywniają włosy i utrwalają fryzurę.

Jak pielęgnować

Grube i sztywne włosy bywają zarówno tłuste, jak i bardzo suche, dlatego szampon dobieramy w zależności od ich indywidualnych potrzeb. Zawsze korzystne są dla nich szampony nawilżające i odżywiające, szczególnie jeżeli od razu po nich zastosujemy bogatą odżywkę. Również regularne stosowanie masek wygładzających i dyscyplinujących zmiękczy włosy i poprawi ich strukturę. Można je nakładać nawet przy każdym myciu.

Jak układać

Zmiękczone myciem i odżywkami włosy układają się dużo łatwiej, zwłaszcza jeśli dodatkowo zastosujemy kosmetyki, które wyrównają ich strukturę. Na rynku jest sporo takich wynalazków o konsystencji kremów, fluidów, oliwek. Łatwo je rozpoznać, bo w nazwie najczęściej mają określenie "wygładzające" lub "dyscyplinujące". Przy układaniu niesfornych włosów sprawdzają się również bardzo mocne pianki. Starannie rozprowadzamy je na całej długości włosów i modelujemy włosy szczotką podczas suszenia, a końcówki na przykład podkręcamy lokówką lub prasujemy prostownicą. Ostateczny kształt nadajemy fryzurze supermocnymi kosmetykami.

Jak strzyc

Właściwie odpowiednia dla nich jest każda długość, pod jednym tylko warunkiem - włosy muszą być bardzo dobrze wycieniowane, bo inaczej przypominać będą wiązkę siana. Przed strzyżeniem fryzjer musi zapoznać się z włosami - sprawdzić, jak daleko zarastają czoło, kark i czy występują w nich "wicherki". Wtedy dopiero będzie mógł nadać fryzurze odpowiedni kształt. Jeśli włosy są bardzo płaskie i żadna siła nie jest w stanie tego zmienić, można spróbować podnieść je u nasady za pomocą nietypowej trwałej, tzw. trwałego stylingu (np. Headlines Wella).

Kręcone i niesforne

Takie włosy mają najczęściej osoby rude, a czasem też blondynki i szatynki. Kręcone włosy są zazwyczaj z natury gęste, lecz matowe. Zbudowane są trochę inaczej niż włosy gładkie - ich struktura jest nierówna, a łuski lubią się odchylać, przez co włosy nie odbijają tak dobrze światła. Trudno nad nimi zapanować, gdyż najchętniej każdy z nich sterczy w inną stronę. Na dodatek są różnej długości, bo przecież nie da się ich równo obciąć. Dlatego nad kręconymi włosami zawsze unosi się puszysta aureolka. I chociaż wygląda to zabawnie, zazwyczaj posiadaczki kręconych włosów marzą o tym, by je wyprostować, bo z kręconymi same kłopoty. Nawet zwykłe codzienne czesanie jest problemem. Włosy plączą się i zwijają, tak że trudno wetknąć w nie grzebień czy szczotkę, więc się je szarpie i ciągnie. A na dodatek, mimo że najczęściej są dość grube, łatwo je uszkodzić.

Jak pielęgnować

Włosy kręcone często są suche jak pieprz, dlatego przede wszystkim trzeba je nawilżać na całej długości. Myjmy je więc tak często, jak potrzeba, ale do pielęgnacji wybierajmy szampony i odżywki nawilżające albo kosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji włosów kręconych, które dodadzą im sprężystości i elastyczności. Bardzo ważna jest także odżywka. Dzięki niej skręcone włosy stają się bardziej "śliskie", nie plączą się i łatwiej je rozczesać bez szarpania i wyrywania. Nabierają gładkości, stają się lśniące i - zamiast się puszyć - układają się w efektowne loki. Od czasu do czasu kręconym włosom warto również zafundować maseczkę odżywczą.

Jak układać

Włosy naturalnie kręcone rzadko układają się w piękne fale - na ogół są suche i przypominają z wyglądu siano. Ale od czego mamy kosmetyki! Zacznijmy od pianek nawilżających, najlepiej do włosów kręconych. Nakładamy je na włosy, które potem suszymy, ugniatając palcami lub modelując szczotką. Można też nakręcić je na grube wałki lub papiloty. To tylko pozorny paradoks - nawinięcie pasm włosów uporządkuje loki i podkreśli ich naturalny skręt. W poskromieniu kręconych przesuszonych włosów pomogą też wszelkie produkty lekko natłuszczające i nabłyszczające, ale takie, które nie będą sklejały włosów. Do tej roli nadają się woski, kremy, nabłyszczacze w sprayu. Nie sprawdza się za to gęsty żel, który skleja włosy. Fryzurę moża utrwalić lakierem uelastyczniającym i nabłyszczającym włosy. W ciągu dnia uczesanie poprawiamy rewitalizującym sprayem, który odświeży loki.

Jak strzyc

Loki i fale są aktualnie jak najbardziej na topie, dlatego warto wykorzystać naturalną skłonność włosów do układania się, podkreślając tylko ich skręty. Włosy kręcone prezentują się najefektowniej, gdy są dłuższe, pod warunkiem jednak, że są mocne i gęste. Jeśli zdecydujemy się na średnią długość, włosy kręcone zawsze będą wyglądać jak afro. Kręcone włosy można również ostrzyc bardzo krótko, ale tu może nas spotkać niespodzianka. Kiedy są krótko obcięte, często nie kręcą się aż tak bardzo i może się nagle okazać, że zamiast zgrabnych loczków mamy tylko niesforne fale.

Jak zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów?

Włosy będące podobnie jak paznokcie przydatkami naszej skóry, są nie tylko ozdobą, ale również świadectwem zdrowia. Zdarza się często, że na długo przed wystąpieniem objawów jakiegoś schorzenia, zły wygląd włosów sugeruje, że dzieje się coś niedobrego w naszym organizmie. Jest to wynikiem zdolności włosów do gromadzenia w swojej strukturze wielu substancji nieorganicznych i organicznych, w tym także szkodliwych dla naszego organizmu, których poziom wpływa na wygląd włosów.

Również niektóre zabiegi kosmetyczne jak farbowanie czy też trwała ondulacja mogą niszczyć włosy. Nawet codzienna pielęgnacja, jak szczotkowanie, czy czesanie włosów, może je uszkodzić mechanicznie, a stosowanie za często działających intensywnie szamponów czy też odżywek może doprowadzić do odłożenia w łodydze włosa za dużej ilości substancji aktywnych, czyli tzw. depozytu, który niekorzystnie wpływa na wygląd włosa i jego właściwości.

Wszystkie wymienione przyczyny występują razem lub z osobna mogą spowodować, że włos stanie się za suchy, łamliwy, lub będzie się przetłuszczać, końce mogą ulec rozdwojeniu lub kruszeniu. Jest to defekt kosmetyczny, z którym można sobie poradzić stosując odpowiednie środki i zabiegi pielęgnacyjne.

Prawdziwym problemem może się stać wypadanie włosów. Nie mówimy tutaj o fizjologicznym wypadaniu, kiedy to z całkowitej liczby około 100 tysięcy włosów u brunetów i 150 tysięcy u blondynów tracimy dziennie 100 sztuk. Niepokojąca jest liczba większa, kiedy nie tylko widać, iż ilość włosów się zmniejszyła, ale w niektórych miejscach ich brak.

Pielęgnacja paznokci kobiety

Jak dbać o paznokcie

Piękne i wypielęgnowane paznokcie są domeną kobiet eleganckich i dbających o każdy szczegół swej urody. Niestety, część pań uważa, że wystarczy paznokcie pomalować, a będą one właściwie wyglądać. Tymczasem, aby paznokcie miały odpowiedni wygląd i były zdrowe należy wykonać wiele zabiegów. Oto jak powinna wyglądać pielęgnacja paznokci.

Gimnastyka i leczenie paznokci

Paznokcie rozdwajające się, łamiące się lub po prostu słabe są znakiem braku witamin, makro-, i mikroelementów. Brzydki wygląd paznokci może być także spowodowany przez długotrwały stres. Dla poprawy wyglądu można zastosować kuracje drożdżową. Łyżeczkę drożdży należy zalać w szklance wrzątkiem i pić co drugi dzień. Ze względu na to, że drożdże zawierają dużą ilość witaminy B już po kilku dniach stan paznokci wyraźnie się poprawia. Kuracja ta powinna trwać około 3 tygodni, a może być powtarzana raz na kwartał.
Innym sposobem leczenia paznokci jest moczenie ich w rozgrzanej parafinie leczniczej. Parafinę taką możemy kupić w każdej aptece. Rozrabiamy ją według instrukcji i moczymy w niej dłonie przez około pięć minut. Kąpiele takie nadają paznokciom wspaniały wygląd, a przy okazji skóra dłoni staje się delikatna i jedwabista.
Podobny efekt jak kąpiel parafinowa daje moczenie dłoni w ciepłej oliwie przez około 5 minut. Po dokładnym wytarciu dłoni należy w płytkę paznokcia wetrzeć sok z cytryny. Zabieg ten trzeba wykonywać codziennie przez okres tygodnia, a powtarzać co dwa miesiące.
Paznokcie potrzebują także "gimnastyki". Robimy to pocierając płytkę paznokcia miękką flanelka zwiniętą w wałeczek. Pocieramy tak długo, aż poczujemy uczucie ciepła. Dzięki temu poprawia się krążenie krwi pod paznokciem, paznokieć otrzymuje więcej składników potrzebnych do jego rozwoju, a co za tym idzie jest zdrowszy i szybciej rośnie.

Pielęgnacja paznokci

Większość pań, choć dba o paznokcie, nie widzi pozytywnych tego efektów. Wszystko przez to, że w niewłaściwy sposób pielęgnują płytkę i jej okolice. Przede wszystkim wyrzućcie metalowe pilniki. To właśnie one uszkadzają warstwową budowę paznokcia. Tylko pozornie wygładzają szczyty płytek. Tak naprawdę, to szarpią je przez co bakterie mają łatwy dostęp do wnętrza paznokcia. Następnie stają się łamliwe lub rozdwajają się.

Obecnie używa się pilników papierowych. Jest to rodzaj papieru ściernego o bardzo małym ziarnie. Trzeba pamiętać, że piłowanie paznokci zaczynamy od zewnętrznej części paznokcia, a kończymy na jego wewnętrznej. Robimy to zawsze w jednym kierunku i nie pocieramy paznokcia w jedną i w drugą stronę.

Przeżytkiem są również cążki do wycinania skórek. Nowoczesna kobieta usuwa skórki w następujący sposób: przez 3-4 minuty moczy paznokcie w ciepłej wodzie z mydłem; miękkie skórki podważa przy pomocy drewnianej (nie metalowej!) łopatki; smaruje specjalnym żelem do usuwania skórek; po kilku minutach ściera żel usuwając jednocześnie zbędne skórki.

Jeśli szczyt paznokci jest odpowiednio spiłowany, a skórki usunięte należy jeszcze wypolerować płytkę paznokcia specjalnym pilniczkiem. Istnieją cztery powierzchnie polerujące i należy za każdym razem polerować każdą z nich poczynając od najgrubszej, a kończąc na najcieńszej. Zabieg taki nadaje paznokciom zdrowy wygląd, a jednocześnie wzmacnia ich strukturę.

Malowanie paznokci - jak je malować

Dopiero po tych wszystkich zabiegach paznokcie można pomalować. Lakier powinien być tego samego koloru co pomadka. Trzeba jednak zwrócić również uwagę na kształt dłoni i paznokci. Jeśli masz paznokcie krótkie, a dłonie szerokie, unikaj kolorów jaskrawych, rzucających się w oczy. Maluj jasnymi beżami, różami, białym. Doskonały efekt wydłużania paznokci daje tzw. manikiur francuski. Polega on na pomalowaniu wewnętrznej części paznokcia białą kredką, a na wierzch kładziemy lakier transparentny (przezroczysty).

Paznokcie długie, umieszczone na smukłych dłoniach malujemy na ciemne lub jaskrawe kolory. Tak pomalowane paznokcie znacznie podkreślają indywidualność kobiety. Nie należy jednak przesadzać z długością paznokci. Nie powinny być dłuższe niż jeden centymetr.

Przed malowaniem należy bardzo dokładnie usunąć poprzednią emalię. Do tego celu używamy zmywacza, który nie zawiera acetonu, gdyż ten niszczy paznokcie. Następnie smarujemy płytkę paznokci specjalnym proteinowo-witaminowym podkładem chroniącym i odżywiającym. Pierwszą warstwę lakieru kładziemy, gdy dobrze wyschnie podkład. Malujemy zawsze wzdłuż, a nigdy wszerz paznokcia. Pierwszą smugę nakładamy na środku paznokcia zaczynając na jednej trzeciej wysokości płytki. Następnie zamalowujemy nasadę paznokcia, potem prawą część, a na koniec lewą. Jeśli paznokcie są krótkie nie należy malować przy samym brzegu. Ten trik nada płytce wydłużony kształt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl