Kobieta - pielęgnacja urody - twarz
Przejdź do następnego działu o pielęgnacji Pielęgnacja ciała Pielęgnacja włosów i paznokci

Pielęgnacja twarzy kobiety

Jak dbać o twarz?

Pielęgnacja twarzy to nieomalże nasza etykieta. To właśnie po naszej buzi zostajemy oceniane przez spoglądających na nas ludzi. Nie dopuść do tego, aby ktoś pomyślał o tobie, że nie umiesz o siebie zadbać.

 

Żelazne zasady pielęgnacji cery

Co jest najważniejsze w pielęgnacji?

Podstawą jest zabezpieczenie skóry przez szkodliwym wpływem środowiska, w szczególności promieniowania UV. To bowiem powoduje w niej najwięcej uszkodzeń. Niekorzystne zmiany kumulują się w skórze, wzmagając procesy starzeniowe. To właśnie zanieczyszczenia i promieniowanie słoneczne są główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry.

Jakie są złote zasady pielęgnacji?

Codziennie stosuj krem nawilżający, który jednocześnie zawiera antyoksydanty, np. wit. C, E czy A. Nigdy nie zapominaj o kremie z filtrem. Stosuj go nawet w pochmurne dni, także w zimie! Do mycia używaj wyłącznie łagodnych preparatów, które nie podrażniają i nie wysuszają skóry.

Czy te same zasady dotyczą cery wrażliwej?

Tak, ale w jej przypadku najlepiej sprawdzają się bezzapachowe kremy z dużą zawartością emolientów. Warto również stosować dobre serum, bo kosmetyk ten powoduje mniej podrażnień niż krem. Zawsze przed aplikacją nowego kosmetyku trzeba posmarować nim skórę za uchem. Jeśli skóra zacznie piec czy zaczerwieni się, trzeba go odstawić.

Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji?

Młode kobiety używają zbyt agresywnych peelingów. Zbyt często również korzystają z mocno podrażniających peelingów lub zabiegów laserowych w gabinetach dermatologii estetycznej. Osłabia to skórę, która gorzej radzi sobie z zanieczyszczeniami i promieniowaniem.

Czy stosowanie kremu może rozleniwić skórę?

Nie, nie może. Nie należy jednak przesadzać z wysokimi stężeniami np. witaminy C. Ciągłe stosowanie tego typu preparatów sprawia, że witamina ta zamiast przeciwutleniająco, zaczyna działać wręcz odwrotnie.

Jakich stężeń witamin szukać w kremach?

Witaminy wykazują działanie antyoksydacyjne w 1-proc. stężeniach i mniejszych. Podobne ilości wystarczają również do wywołania efektu np. rozjaśnienia skóry czy syntezy kolagenu.

Warunkiem doboru odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji jest uprzednie ustalenie rodzaju skóry. Wyróżnia się 4 podstawowe.

Skóra normalna

U dorosłych występuje bardzo rzadko, najczęściej posiadają ją dzieci do 12 roku życia. Charakteryzuje się idealnym wyglądem, jest różowa, jędrna, matowa, napięta i nie łuszczy się. Nie są widoczne naczynia krwionośne, zaskórniki ani plamy. Prawidłowo reaguje na warunki atmosferyczne takie jak słońce, mróz i wiatr.

Skóra sucha

Charakteryzuje się tym, że jest spierzchnięta, szorstka, widoczne jest złuszczanie naskórka, nie błyszczy się, jest cienka, mogą nawet prześwitywać naczynia krwionośne. Jest mało sprężysta i elastyczna, wręcz twarda w dotyku, w dodatku bardzo wrażliwa, matowa, napięta i ma jasny kolor. Często sami nieświadomie ją wysuszamy poprzez zbyt długie opalanie się, stres, nieodpowiednią pielęgnację, niewłaściwą dietę uboga w tłuszcze roślinne i odchudzanie. Powodem szorstkości skóry są również długie, gorące kąpiele, korzystanie z solarium, a także nadużywanie preparatów nawilżających. Sucha cera starzeje się szybko, nawet około 20. roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół ust, oczu i szyi. W związku z tym wymaga troskliwej pielęgnacji już w młodym wieku.

Skóra tłusta

Ma kolor szaro-żółty, jest błyszcząca, słabo ukrwiona i gruba. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych. Jest często blada i pełna zaskórników. Dobrze reaguje na warunki atmosferyczne oraz kosmetyki i mydło, ale jest narażona na problemy takie jak trądzik i wypryski. Na jej zły wygląd negatywnie wpływa stres, zaburzenia hormonalne i układu trawiennego. Dużą jej zaletą jest to, że nie ulega przesuszeniu i dość późno pojawiają się na niej zmarszczki.

Skóra mieszana

To połączenie suchej i tłustej. Najczęściej błyszczy w pasie: czoło-nos-broda, zaś policzki pozostają wysuszone.
Pielęgnacja jest pracochłonna, ponieważ problemy skórne są podwójne. Może występować trądzik połączony z szybko pojawiającymi się zmarszczkami.

Pielęgnacja w wieku 20 lat

Jest to idealny moment na rozpoczęcie pielęgnacji, ponieważ od tego będzie zależał wygląd w wieku dojrzałym, zgodnie z popularnym stwierdzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W wieku 20 lat skóra jest w bardzo dobrym stanie – jest gładka, miękka i jędrna. Przeważnie nie jest trądzikowa, czasami występuje łojotok oraz pierwsze zmarszczki mimiczne. Warto w tym czasie wyrobić sobie nawyki pielęgnacyjne, które w przyszłości zaprocentują zdrowym wyglądem.

Podstawowe czynności w pielęgnacji skóry to nawilżanie oraz ochrona. Skóra potrzebuje preparatów, które ją nawilżą i zatrzymają wodę. Kosmetyki powinny również zawierać witaminy i substancje odżywcze, które regenerują skórę. W tym celu warto wybierać kosmetyki z kolagenem i ceramidami. Kolagen zapobiegnie przesuszaniu się skóry, zaś ceramidy zabezpieczają ją przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi i utratą wody. Specjalną opieką należy obdarzyć skórę wokół oczu, która jest szczególnie cienka i wrażliwa oraz często ujawnia wiek.

Co wieczór powinno się stosować odpowiednie kremy nawilżające, najlepiej z witaminą A i E oraz wyciągiem z olejków roślinnych, które nie tyle wykazują działanie przeciwzmarszczkowe, co zapobiegają ich pojawieniu się. Od początku należy wyrobić w sobie nawyk przemywania twarzy wodą przegotowaną bez mydła, które dodatkowo wysusza i podrażnia skórę. Drugim fundamentalnym nawykiem niech będzie codzienny demakijaż, który jest podstawą zachowania promiennej i czystej skóry. W tym celu należy stosować odpowiednie do tej czynności kosmetyki, które zazwyczaj występują w postaci mleczka, toniku, pianki lub żelu.

Podczas zdejmowania makijażu nie wolno pocierać oka, gdyż kosmetyk może dostać się do środka i spowodować szczypanie. Dwudziestolatka może pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w makijażu. Nie musi jeszcze stosować ciężkich podkładów ukrywających młodzieńczy wygląd twarzy ani nadmiernie korygować zmarszczek. Podstawą makijażu jest naturalność i wdzięk, nie warto postarzać się za pomocą kosmetyków. W dzień wystarczy puder matujący, delikatnie błyszczący róż, tusz to rzęs oraz błyszczyk do ust. Wieczorem można pozwolić sobie na wiecej malując powieki na kolor fioletowy oraz mocniej tuszując rzęsy.

Dla trzydziestolatków

Po 30 roku życia skóra nie podlega już szybkiej regeneracji, jest delikatniejsza i mniej elastyczna. Pojawiają się na niej zmarszczki na czole i wokół oczu oraz mogą pojawić się rozszerzone naczynka. Skóra nie ma już promienistego wyglądu, staje się bardziej matowa, zaczerwieniona a nawet przesuszona. Zmniejsza się w niej poziom kolagenu, który odpowiada za odpowiedni poziom wilgoci w skórze. Skutkuje to przede wszystkim spadkiem jędrności i sprężystości skóry.

Trzydziestolatki powinny kontynuować zabiegi nawilżające skórę. Kosmetyki muszą nie tylko dostarczać jej wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze. Na dzień należy stosować kremy z filtrami, które będą wiązać wodę w skórze i zapobiegać odparowywaniu. Preparaty te powinny zawierać takie dodatki jak np. mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy czy kwasy owocowe.

Rano i wieczorem należy używać krem pod oczy i na szyję. Na noc można stosować preparaty natłuszczające, kremy tłuste i półtłuste zawierające ceramidy, kwasy tłuszczowe najlepiej zawarte w olejach roślinnych. Dwa razy w tygodniu można stosować maseczki odżywcze na twarz, szyję i dekolt. Dobre mogą okazać się również peelingi, które pozwolą usunąć zrogowaciałe komórki naskórka oraz oczyszczają skórę i przywracają jej zdrowy i promienny wygląd. Zdecydowanie w tym przedziale wiekowym należy ograniczyć do minimum korzystanie z promieni słonecznych, które mogą poskutkować trwałymi przebarwieniami na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach.

Nie tylko cena…

Kupując kosmetyki należy kierować się nie tylko ceną. Jeżeli wybieramy krem przeciwzmarszczkowy to taki, który posiada składniki odżywcze oraz będzie chronił przed szkodliwym działaniem słońca, wiatru i zanieczyszczeń. Nie warto oszczędzać również na kremach pod oczy, których jakość poznamy po zawartości takich składników tak np. retinol, wspomagający odmowę komórek oraz spłycający zmarszczki. Makijaż dla trzydziestolatek powinien przede wszystkim tuszować skutki codziennego zapracowania i zabiegania oraz prezentować się elegancko. W tym celu warto zastosować lekki, ale kryjący podkład, rozświetlić twarz odrobiną różu, zaś oczy podkreślić kreską i tuszem. Różowy cień do powiek odmłodzi i doda spojrzeniu świeżości.

Czterdzieści lat minęło…

Z wiekiem następuje zmiana struktury włókien kolagenowych i elastynowych. Uzewnętrznia się to utratą jędrności i sprężystości, pogłębieniem zmarszczek oraz spowolnieniem regeneracji komórek. Skóra traci swoją naturalną odporność, zmarszczki zaczynają przybywać i z czasem pogarsza się krążenie skórne. Ok. 50- tego roku życia, w okresie menopauzy, zaczynają się największe zmiany. Procesu starzenia się niestety nie da się zatrzymać, ale używając odpowiednich preparatów można go nieco opóźnić.

Skóra dojrzała potrzebuje kosmetyków liftingujących i silnie regenerujących. Substancje aktywne, zawarte w preparatach, powinny przede wszystkim głęboko i długotrwale nawilżać, odżywiać i energizować skórę, zwiększać produkcję kolagenu oraz chronić przed wolnymi rodnikami. Mają mieć również za zadanie wygładzić, rozjaśnić oraz odświeżyć wygląd skóry. Kosmetyki powinny zawierać witaminę E, C i A, beta karoten, koenzym Q10, które w głównej mierze będą się przyczyniać do produkcji kolagenu. Preparaty posiadające kwas retinowy zadziałają rozjaśniająco i wygładzająco. Wiek człowieka poznaje się w szczególności po dłoniach.

Dlatego też, bardzo ważna jest prawidłowa ich pielęgnacja. Warto zadbać o estetyczny wygląd paznokci oraz o zdrowy i młodzieńczy wygląd skóry na dłoniach. W tym celu można stosować maseczki rozjaśniające do rąk, które poprawią poszarzałą skórę oraz przebarwienia. Szybkim sposobem regeneracyjnym dłonie jest nałożenie grubej warstwy kremu odżywczego, a następnie nałożenie na 15 minut jednorazowych rękawiczek z folii. W wieku dojrzałym można sobie pozwolić na odrobinę przyjemności korzystając z salonu kosmetycznego, gdzie można zamówić specjalistyczne zabiegi. Najczęściej wykonywane są zabiegi odżywcze, dotleniające, nawilżające oraz pojędrniające. Wykonując taki zabieg kosmetyczka dba również o dekolt, szyję i okolice ust. Makijaż kobiety dojrzałej powinien być stonowany, według zasady „im mniej tym lepiej”. Nierówności na twarzy można zatuszować fluidem liftingującym lub rozświetlającym. Nie warto eksperymentować z kolorami. Wyjątkiem może być szminka kolorowa, ale nie błyszcząca.

Triki pielęgnacyjne

Od młodych lat można stosować krem przeciwko rozstępom do codziennej pielęgnacji biustu. To sprawi, że skóra łatwiej zniesie ciążę, zmiany wagi oraz przemijający czas. Podstawowym nawykiem w codziennej pielęgnacji musi być wieczorny demakijaż. Woda nie usunie z twarzy resztek kosmetyków, a ich pozostałości na skórze sprawią, że będzie ona szara i pełna wyprysków. Preparaty do demakijażu dobierane są do odpowiedniego rodzaju skóry. Kremując twarz, warto również klepać krem w szyję. Jest to miejsce, które najszybciej się starzeje, ponieważ najłatwiej się przesusza i wiotczeje. Na szyję można użyć tego samego kremu, co do twarzy. Prostym sposobem na otrzymanie świeżego wyglądu skóry jest jej peeling, który powoduje usunięcie martwego naskórka. Można go zrobić w domu, zarówno pod prysznicem używając specjalnych żelów z drobinkami peelingującymi, jak i podczas kąpieli.

Do zamaskowania wszelkich niedoskonałości wokół oczu i na twarzy można użyć korektora z drobinkami, które odbijają światło. Jeżeli oko ma zostać mocno pomalowanie, skóra wokół oczu musi być bez zarzutu. Dziewczęcego wyglądu doda róż do policzków – pozwala on nie tylko w ciekawy sposób ukształtować rysy twarzy, ale również odświeżyć wygląd i uwypuklić kości policzkowe. W wyglądzie twarzy bardzo ważną, choć niedocenianą rolę pełnią brwi. Wymodelowane brwi wpływają na ostateczny odbiór spojrzenia i nadają określony wyraz twarzy. W regulacji nie można przesadzić, ich kształt zawsze powinien być zbliżony do naturalnego. Włoski usuwa się tylko nad dolną linią brwi i zawsze 2–3 godziny przed wyjściem lub malowaniem. Jeżeli są rzadkie i zbyt delikatne można przyciemnić je za pomocą kredki do brwi lub wykonać hennę w salonie kosmetycznym. Marzeniem każdej kobiety są długie, podkręcone, gęste i zalotne rzęsy. Dobry tusz przede wszystkim nie może uczulać i przeszkadzać. Ma za zadanie wydłużyć rzęsy, pogrubić je, podkręcić i rozdzielić. Przed nałożeniem tuszu można też użyć zalotki, która je podkręci.

Pielęgnacja cery zimą

Zimą mamy więcej kłopotu ze skórą twarzy niż latem. A wszystko dlatego, że dla naszej skóry jest to nieustający szok termiczny. Najpierw noc w ciepłym, bardzo ciepłym, bywa że wysuszonym mieszkaniu. Potem droga do pracy i szok termiczny! Objawia się on zaczerwienieniem i pieczeniem skóry. Dlatego starajmy się wchodząc z dworu do mieszkania lub biura, nie ogrzewać szybko twarzy np. podchodząc blisko kaloryfera czy grzejnika. Musimy pozwolić skórze stopniowo przestawiać się na inną temperaturę. W domu (a i w pracy też warto) na kaloryfery powiesić nawilżacze. Pamiętać należy, że jednym z większych wrogów naszej skóry zimą nie jest mróz, lecz nasze suche, przegrzane mieszkania i biura. Starajmy się je wietrzyć. Wietrzenie i nawilżanie to warunki niezbędne nie tylko dla naszego wyglądu ale i dla naszego zdrowia.

Ponadto zimą bardziej niż kiedykolwiek pamiętajmy o wit. C. Ma ona zbawienny wpływ na cały organizm a w tym również i na skórę. Najlepiej byłoby popijać regularnie sok z owoców dzikiej róży lub herbatkę z nich, ale jeśli już nie pijemy tego regularnie to przynajmniej zażywajmy wit c w tabletkach.

Zimą nie powinniśmy myć twarzy mydłem - zwłaszcza osoby o wrażliwej skórze. Najlepiej robić to mleczkiem i tonikiem. Jeśli jednak ktoś musi umyć twarz wodą, to do mycia niech używa specjalnych, delikatnych żeli.
Co tydzień dobrze jest zrobić peeling twarzy, to zdecydowanie ułatwi wchłanianie kremów a i skóra nabierze świeżego, zdrowego wyglądu.

Teraz też musimy szczególnie starannie malować twarz. Krem, puder zimą to nie tylko nasza ozdoba, ale przede wszystkim „kołderka”, która chroni naszą skórę. Rano warto wklepać w skórę krem tłusty, po paru minutach nałożyć puder w fluidzie a na koniec opruszamy całość pudrem sypkim.

Na szczególną uwagę zasługują usta i skóra wokół oczu. Na usta nałóżmy grubą warstwę szminki ochronnej, a skórę wokół oczu „potraktujmy” specjalnym kremem pod oczy. Pamiętajmy, że krem do twarzy tu nie wystarczy. Skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa i delikatna i dlatego wymaga specjalnego kremu.

Wzmacniaj skórę wokół oczu | 30 lat

Cera staje się coraz bardziej sucha. Zaczynają się także pojawiać pierwsze zmarszczki mimiczne. Głównie wokół oczu i ust.

Gruczoły łojowe wytwarzają mniej tłuszczu, co pozbawia naskórek naturalnej warstwy ochronnej. 1 Do demakijażu używaj łagodnych preparatów, które nie wysuszają cery.

  • Nadał nawilżaj i chroń skórę przed słońcem. Jeśli masz suchą cerę, sięgnij po kremy, które zawierają także składniki natłuszczające.
  • Na noc wklepuj preparaty z substancjami regeneracyjnymi, np. ceramidami.
  • Dwa razy w miesiącu rób peeling. Najlepszy jest tzw. enzymatyczny, który delikatnie rozpuszcza martwe komórki naskórka.
  • Szczególnie starannie dbaj o skórę wokół oczu. Pomogą ci w tym specjalne kremy. Cienie i opuchliznę zlikwidujesz także domowymi sposobami, np. okładami z herbaty.
  • Jeśli masz skłonność do pękających naczynek, sięgnij po kremy na bazie kasztanowca, rutyny bądź z witaminą K lub P.
  • Dwa razy do roku, najlepiej wiosną i jesienią, zafunduj skórze kurację wzmacniającą. Mróz, wiatr oraz słońce bardzo ją osłabiają. Przez kilka tygodni stosuj kosmetyki z dodatkiem tlenu albo z koenzymem Q 10
  • Kondycję skóry ciała poprawi balsam nawilżający.
Wygładzaj skórę na szyi | 40 lat

Postaw na intensywną regenerację. Preparaty przeciwzmarszczkowe sprawią, że uda ci się opóźnić proces starzenia. Naskórek wolniej się odnawia. Gdy miałaś 20 lat, proces ten trwał 28 dni, teraz aż 40. Odpowiednia pielęgnacja może go przyspieszyć.

  • Oczyszczaj cerę, tak jak to robiłaś, gdy miałaś trzydzieści lat.
  • Raz w tygodniu złuszczaj zrogowaciały naskórek. Nowe komórki będą szybciej powstawały, a cera zyska ładny koloryt. Korzystaj z delikatnego peelingu albo preparatu z dodatkiem kwasów owocowych.
  • Na dzień używaj kremów regenerujących, najlepiej z tlenem albo koenzymem Q 10. Wybieraj te, które zawierają jednocześnie filtry UV czy przeciwutleniacze.
  • Wieczorem sięgnij po kosmetyki z retinolem (czyli witaminą A). Ponieważ działają dość silnie, wcześniej zrób test wrażliwości. Posmaruj skórę za uchem. Jeśli po dobie nie wystąpi uczulenie, możesz je stosować. Kosmetyków z retinolem nie nakładaj wokół oczu, chyba że producent na to zezwala.
  • Raz w tygodniu nakładę maseczki liftingujące, które wygładzają zmarszczki.
  • Bardzo starannie pielęgnuj szyję i dekolt. Najlepiej sięgnij po specjalistyczne kremy i maseczki.
  • Więcej uwagi poświęć skórze wokół ust. Zwykłe preparaty ochronne i nawilżające nie wystarczą. Zastąp je balsamami wygładzającymi.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl